Ve Svitavách hořela opuštěná budova

30.09.2018
V neděli 30. září v 17.37 hodin byl na operační a informační středisko hasičů oznámen požár opuštěného objektu ve Svitavách. Čtyřpatrový objekt se nachází poblíže železniční trati. Při příjezdu první jednotky hasičů byl celý objekt v plamenech. Na místě zasahovalo celkem 9 jednotek hasičů. Jelikož se objekt nachází poblíž železniční trati, velitel zásahu požádal o vypnutí trolejí. Provoz na trati byl zastaven. Hasiči nasadili potřebný počet proudů vody k likvidaci požáru. Hasiči bránili vše v okolí, aby se plameny dále nerozšiřovaly. Zhruba v 18.13 hodin se zřítila štítová stěna objektu a hrozí i zřícení celého objektu. Budova se zřejmě bude muset celá zbourat. K tomuto kroku byl povolán i bourací bagr ze záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně. Na místo události byl také povolán statik, aby rozhodl o osudu stavby.

Ve večerních hodinách byl zredukován počet zasahujících jednotek.

Obrovské plameny, které šlehaly z objektu a odlétávající žhavé jiskry, způsobily další požáry v okolí. Jiskry zapadly na střechu dvou domů a způsobily požár střešní krytiny. Dále na novostavbě azylového domu došlo k poškození střešní fólie.

Jiskry také zapadly do trávy a tújí na hřbitově, kde způsobily požár. Počet způsobených menších požárů se zatím zastavil na čísle čtyři. Toto číslo ale nemusí být konečné.

Velký žár poškodil trolejové vedení a zda došlo při pádu štítové zdi k dalším škodám, se bude prověřovat. Z bezpečnostních důvodů není možné přibližovat se k objektu.

Podle slov vyšetřovatelky hasičů v opuštěném objektu během posledních let několikrát hořelo. Vždy se jednalo o požáry menšího rozsahu. Uvnitř objektu pobývali bezdomovci.

Místo požáru budou v noci střežit hasiči. Do doby rozhodnutí statika o osudu stavby či do ukončení bourání objektu, bude trať zastavena.

Výše škody ani příčiny vzniku požáru nejsou dosud známy.
Převzato ODTUD

Aktuálně z Svitavska