V polovině října začne rekonstrukce oddělení rehabilitace ve svitavské nemocnici

12.10.2018
Budovu H Svitavské nemocnice, kde sídlí oddělení rehabilitace a která vznikala svépomocí v rámci akce Z na přelomu 70. a 80. let, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Ta proběhne v termínu od poloviny října letošního roku do května roku následujícího.

Po skončení oprav čeká na pacienty a klienty nejenom nové, příjemnější prostředí, ale především moderní vodoléčba a elektroléčba. Provoz oddělení bude s omezením zajištěn po celou dobu oprav.

Termín zahájení přestavby je stanoven na 15. října, konec na květen 2019. „V budově, kde dnes sídlí rehabilitační oddělení, potřebujeme nutně provést především rekonstrukci vodoinstalace, opravu napojení na kanalizaci a stabilizaci základové spáry. Současný stav je dlouhodobě neudržitelný,“ říká Pavel Kunčák, náměstek léčebné péče Svitavské nemocnice. Budova byla stavěna svépomocí na přelomu 70. a 80. let minulého století a její interiér od té doby žádnou zásadní změnou neprošel. Po opravě rozvodů, elektroinstalací a rekonstrukci prostor budou na rehabilitaci instalovány moderní přístroje na vodoléčbu a elektroléčbu, které přinesou další zkvalitnění péče o pacienty.

Provoz oddělení bude v prvním měsíci oprav omezen na začátek týdne. Pacienti budou mít k dispozici pondělí až středu, od čtvrtka do neděle bude oddělení patřit stavbařům. „Zhruba od poloviny listopadu se vrátíme k režimu fungování pět dní v týdnu. Všechno, co dnes máme v přízemí, se však musí přesunout do zbývajících dvou pater. Tedy kromě vodoléčby, ta bude uzavřená po celou dobu rekonstrukce,“ vysvětluje Vladimír Žák, primář rehabilitačního oddělení. Stávající ambulance a cvičebny se tedy dočasně přesunou do náhradních prostor v prvním a druhém podlaží budovy H.

Stavební úpravy se dotknou převáženě přízemí, kde se změní uspořádání místností a v novém bude od května i sociální zařízení. „Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě snažíme zlepšovat prostředí pro pacienty ve všech našich nemocnicích, tak jsme v rámci krajského rozpočtu uvolnili prostředky v hodnotě přibližně 27 milionů korun s DPH. Budova H, kde sídlí oddělení rehabilitace, vznikala v 70. a 80. letech v rámci akce Z, a proto je již nutné do ní zainvestovat, což věřím, že pacienti, ale i personál ocení,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Převzato ODTUD

Aktuálně z Svitavska